اختلال حافظه کوتاه مدت را جدی بگیرید | بیماری

No Comments

: مدیرعامل انجمن فراموشی ایران با اشاره به اینکه هر ۳ ثانیه یه نفر در جهان به فراموشی(دمانس) گرفتار می شه، گفت: یه سال تشخیص زودتر، ۵ سال معلولیت به وجود اومده به وسیله فراموشی رو کم می کنه.

: مشکل حافظه کوتاه مدت رو جدی بگیرین

به گزارش مهر، معصومه صالحی در آستانه برگزاری روز جهانی فراموشی (۲۱ سپتامبر برابر با ۳۰ شهریور)، اظهارداشت: حالا در جهان ۵۰ میلیون نفر به مریضی فراموشی گرفتار هستن و یعنی در سطح دنیا هر سه ثانیه یه نفر به این مریضی گرفتار می شه.

ایشون با بیان اینکه در سه دهه آینده ۲۵ درصد از جامعه ایران سن و سال دار هستن، اضافه کرد: باید این مریضی رو جدی بگیریم. مسئله آموزش باید در کشور نهادینه شه چون اگه ما آموزش رو در سطح کشور گسترش بدیم، می تونیم اندازه دچار شدن به این مریضی رو کاهش داده و اونو کنترل کنیم.

مدیرعامل انجمن فراموشی ایران ادامه داد: بدیش اینه به دلیل شرم از بیان مریضی که در جامعه هست، افراد گرفتار به مراکز تشخیصی برگشت داده نمی شن. در نتیجه این افراد و خونواده ایشون دچار رقابت می گردن که میشه به بی مهری قرارگرفتن افراد گرفتار به وسیله خونواده به دلیل مشکل عملکردی اشاره کرد.

صالحی تأکید کرد: با در نظر گرفتن کمبود مراقبین الان و سه برابر شدن تعداد افراد گرفتار در آینده، نیاز به افزایش آگاهی و برنامه ریزی دقیق و کامل واسه این افراد هست.

ایشون گفت: همکاری با وزارت بهداشت و تصویب سند ملی فراموشی قدمی بزرگ در مورد معرفی مریضی فراموشی واسه نسل حاضر و نسل آینده س و با این مسئله میشه تماشاگر موفقیت در میدون درمان، مراقبت مناسب وتوانبخشی لازم ودرنتیجه افزایش کیفیت زندگی افرادمبتلا ومراقبین انان بوده وکاهش دچار شدن وصرفه جویی اقتصادی رو پی ریزی کرد.

صالحی با اشاره به اینکه یه سال تشخیص زودتر ۵ سال معلولیت به وجود اومده به وسیله اونو کم می کنه، گفت: هر فراموشی نشونه فراموشی نیس و ۶۰ درصد دمانسا فراموشی و غیر قابل برگشته.

مدیرعامل انجمن فراموشی ایران با اشاره به ابنکه تخمین زده شده در کشور ۷۰۰ هزار نفر گرفتار به فراموشی داریم، ادامه داد: در این مریضی به دلیل فعل و انفعالات شیمیایی داخل مغز، سلولای مغز تخریب می شه و از نشونه های این مریضی مشکل در حافظه کوتاه مدته.

ایشون گفت: ۴۰ درصد دمانسا قابل برگشت بوده و می تونه ناشی ار کم کاری تیروئید، تومور مغزی، مصرف بعضی داروها، افسردگی، استرس و عفونت باشه که با درمان این بیماریا دمانس هم رفع می شه.

صالحی در ادامه به تشکیل انجمن فراموشی اشاره کرد و گفت: این انجمن اولین تشکل غیردولتی آموزشی، درمانی، مراقبتی و توانبخشی خاص افراد گرفتار به دمانس  و مریضی فراموشی در کشوره که با هدف پیشرفت کیفیت زندگی افراد  گرفتار به مریضی فراموشی و خونواده ایشون تاسیس و به ثبت رسید.

مدیرعامل انجمن فراموشی ایران گفت : انجمن تونسته با ایجاد رابطه و جفت و جور کردن زمینه همکاری با سازمانای جور واجور و با به کار گیری اعتماد  و حمایتای مردم و سخت کوشی اعضای داوطلب خدمات موثر و شایسته ای رو به افراد گرفتار و خونواده اونا ارائه دهد و تا الان بیشتر از ۴۰۰۰ فرد گرفتار رو تحت پشتیبانی قرار داده.

کلمات کلیدی: فراموشی،مشکل حافظه،کوتاه مدت،انجمن فراموشی ایران،معصومه صالحی،روز جهانی فراموشی

.

منبع : migna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *