اختلال در خواب چه تاثیری بر عملکرد کلیه دارد؟ | بیماری

No Comments

: مشکل در خواب چه تاثیری بر کارکرد کلیه داره؟

: وقتی که سطح هوشیاری به از دست دادن میرسه یا کاهش می باید بدن نیاز به خواب داره و خواب چیزی بسیار مهم و لازم واسه بدنه.کارکرد بدن موقع خواب تغییر پیدا میکنه و در میان ماهیا،پستانداران،پرندگان و جانوران دیگه خواب و بیداری هم هست.اعضای بدن موقع خواب فعالیتای متفاوتی رو انجام میدن.

یه مطالعه تازه نشون میده کمبود خواب می تونه موجب وخامت کارکرد کلیه و مشکل اون در بیماران کلیوی شه.

به گزارش پایگاه اینترنتی زی نیوز، یافته های مطالعه محققان آمریکایی نشون میده که کمبود خواب با خیلی بد شدن کارکرد کلیه در مبتلایان به مریضی طولانی کلیه رابطه داره.

با اینکه دلایل زیادی مربوط به گسترش مشکلات خواب در مبتلایان به مریضی طولانی کلیوی هست، اما رابطه اون با پیشرفت مریضی نامعلوم س.

در این مطالعه، محققان دانشگاه ایلینوی در شیکاگو الگوهای خواب ۴۳۲ بزرگسال گرفتار به مریضی طولانی کلیه رو بررسی کردن.

واسه اندازه گیری مدت زمان و کیفت خواب شرکت کنندگان در مطالعه، یه مچ بند هوشمند در اختیار اونا قرار گرفت تا به مدت پنج تا هفت روز از ان استفاده کنن؛ علاوه بر این، وضعیت سلامتی اونا به صورت میانگین در پنج سال پیگیری شد.

این افراد در طول مدت پیگیری، به طور میانگین پنج تا شش ساعت خواب شبونه داشتن،۷۰ نفر از اونا به مشکل کلیه گرفتار شدن و ۴۸ نفر جون سپردند.

پس از تنظیم فاکتورهای جمعیت شناختی، شاخص جرم بدن، فشار خون، دیابت ، مریضی قلبی و عروقی و مبنای کارکرد کلیه، خطر دچار شدن به مشکل کلیه با هر ساعت بیشتر خوابیدن در شب، ۱۹ درصد کم شد.

هم اینکه احتمال مرگ مریضایی که دچار خواب آلودگی روزانه بودن، ۱۰ درصد بیشتر از بقیه بود. .

علاوه بر این، رابطه معناداری بین کیفیت خواب و خطر مشکل کلیه وجود داشت، یعنی، هر یک درصد افزایش در مشکل در روند خواب خطر دچار شدن به مشکل کلیه رو چهار درصد بالا برد.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *