اختلال در ساعت بیولوژیکی بدن با ابتلا به افسردگی مرتبط است | بیماری

No Comments
: مجموعه: اخبار پزشکی

تاریخ انتشار : پنج شنبه, ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۰۹:۳۱

مطالعه نوین محققان نشون میده مشکل در ساعت بدن موجب بروز مشکلات رفتاری مثل افسردگی می شه. 

به گزارش مهر، یافته های این مطالعه که شامل بیشتر از ۹۰ هزار شرکت کننده بود نشون میده که مشکل در ساعت بدن با خطر بالا دچار شدن به مشکلات روانی مثل افسردگی و مشکل دوقطبی ربط داره.

 

ساعت هوشمند بدن در منطقه ای از مغز موسوم به هسته سوپراکیاسماتیک واقع شده. براساس روشنایی نور خورشید ساعت بدن درمی یابد که چه وقتی از روزه. اما عواملی مثل نور مصنوعی، شیفتای کاری شبونه، افزایش سن، بعضی بیماریا و سفر در مناطق وقتی جور واجور موجب مشکل در این سیستم می شن که می تونه اثرات بدی بر بدن داشته باشه.

 

در این مطالعه که از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ انجام شد از بیشتر از ۹۰ هزار شرکت کننده خواسته شد تا شتاب سنجی رو به دور کمرشون ببندند تا حرکات شون در طول یه هفته اندازه گیری شه. هم اینکه، شرکت کنندگان پرسشنامه سلامت هم در این مورد تکمیل کردن.

 

محققان با به کار گیری داده های این شتاب سنج مشخص کردن که ایا فرد گرفتار به مشکل ریتم شبونه روزیه. مشکل در خواب، نبود حرکت در طول روز یا هردو نشونه مشکل در ریتم شبانه روزی بود.

 

محققان به این نتیجه رسیدن افراد گرفتار به مشکل بیشتر در ریتم شبانه روزی در مقایسه با بقیه دارای مشکل افسردگی زیاد یا مشکل دوقطبی در طول عمرشون بودن.

 

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *