اختلال در کارکرد پانکراس | بیماری

No Comments

چیجوری می تونیم به دچار شدن به سرطان پانکراس در بدنمون مشکوک شیم این آسیب با چه اختلالاتی در بدن مبتلایان ایجاد میشه کلیه نشونه های اونو در این مطلب براتون آوردیم با ما همراه باشین

هرچند بیشتر علائم دچار شدن به” سرطان پانکراس” مشابه با بقیه مریضی هاست اما تشخیص به موقع این مریضی و درمان سریع به وسیله متخصص بسیار مهمن و از بروز مشکلات جدی پیشگیری می کنه.

پانکراس غده ای گلابی شکله که بین معده و ستون فقرات قرار داره. این غده نقش بسیار مهمی در سلامتی داره چون علاوه بر شرکت در متابولیسم بدن، مسئول تولید مایع لازم واسه هضم غذا و هم اینکه هورمونای تولید کننده سطح قند خون است. پانکراس هم مانند دیگه اندامای بدن ممکنه در برابر آسیب سلولای بدخیم عامل بروز سرطان قرار گیرد.

سرطان پانکراس معمولا در آقایون دیده می شه اما ممکنه خانوما به خصوص در دوران سالمندی هم به اون گرفتار شن. هرچند هنوز علل دقیق دچار شدن به این مریضی شناخته نشده اما کارشناسان فکر می کنن مصرف الکل، مصرف دخانیات و ژنتیک در بروز اون تاثیر دارن.

علائم دچار شدن به سرطان پانکراس

درمان این مریضی بسیار مشکله چون در مراحل ابتدایی هیچ علامت بارزی نداره و یا ممکنه با علائم دیگه بیماریای عادی اشتباه گرفته شه. خیلی از نشونه های اخطار دهنده وقتی ظاهر می شن که تومور بزرگ شده و می تونه کارکرد دستگاه گوارش، کبد و دیگه اندامای مربوط به اونو دچار مشکل کنه.

در خیلی از موارد سرطان پانکراس با عنوان ” قاتل خاموش” شناخته می شه چون فقط در مراحل خیلی بد مریضی تشخیص داده می شه که درمان مؤثری وجود نداره. البته حالا خوبیش اینه محققان بعضی علائم اخطار دهنده رو شناسایی کردن که می تونه به اقدام خیلی زود کمک کنه.

درد شکمی ناچیز

درد شکمی که به وجود اومده به وسیله سرطان پانکراسه، یه ویژگی خاص داره. در این صورت وقتی که مریض به سمت جلو خم می شه احساس می کنه درد آرامش پیدا میکنه. این درد طولانی اما با شدت متغییره و معمولا تا پشت ادامه پیدا میکنه. اینجور علامتی به خاطر افزایش سلولای سرطانی در بافت اعصاب آسیب دیده حتی اگه دائم نباشه.

ناراحتیای گوارشی

این حالت یکی از مشکل ترین نشونه هایی روش زوم شده. این ناراحتیا تقریبا در همه بیماران رایجه و در نتیجه انسداد بروز می کنه که مانع از جریان آنزیمای گوارشی که مسئول هضم مواد غذایی سنگین مانند پروتئینا، چربیا و هیدراتای کربنه، می شه. در این صورت حالاتی مانند یبوست، درد، التهاب و گاز معده بروز می کنه.

زرد شدن پوست

زرد شدن رنگ پوست معمولا به دلیل افزایش سطح بیلی روبین ( یه جور از رنگدانهای صفراوی) در خون به دلیل بسته شدن مجرای صفراوی که مسئول تنظیم این رنگدونه س، می شه. وقتی که تومور در بالای غده پانکراس قرار گیرد مریض دچار این علامت می شه و معمولا با خارش در دستا و پاها همراه س.

کاهش وزن یهویی

شاید لاغر شدن سریع بدون هیچ کار خاصی معجزه حساب شه اما پشت این کاهش اندازه باید نشانی از سرطان پانکراس و دیگه بیماریای طولانی گرفت.

ایجاد تغییر در مدفوع

تداخلی که تومور در کارکرد آنزیمای گوارشی بوجود میاره در خیلی از موارد با تغییراتی در مدفوع همراه س. در این صورت هضم بسیار کندتر انجام می شه، مواد زائد سفت شده، به سختی دفع می شه و با بوی بسیار متعفن تری نسبت به همیشه همراه س.

بعضی از کارشناسان فکر می کنن این ویژگیا و علائم دیگری مانند وجود خون در مدفوع احتمال تشخیص به موقع رو زیاد می کنه.

قدس آنلاین

منبع : دکتر سلام

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *