اختلاف ۴ میلیونی آمار کودکان کار | بیماری

No Comments

: اختلاف ۴ میلیونی آمار کودکان کار

: شکل جدید آسیب و تهدید کودکان کار به شکل «اعتیاد» و «آزارجنسی» در حالی نمایان شده که این وسط نبود آمار واقعی و اختلاف آماری۴ میلیونی، خود به آسیب ومانعی در برنامه ریزی تبدیل شده.
به نقل از مهر، «کودک کار» واژه غریبی نیس؛ آسیبی که در سطح جامعه به شکلای جور واجور مشاهده می شه اما اون چیزی که کرد بیشتری از کودک کار داره حضور این افراد بین خودروها و چهارراهای شهره؛ کودکانی که بعضی وقتا حتی نوزادی هم در آغوش دارن و از اون به عنوان وسیله عاطفی واسه کسب درآمد استفاده می کنن. کودکان و نوزادانی که هر دو قربونی سیاستای به درد نخور پیشگیری و ساماندهی هستن و از بد روزگار واژه «کار» رو با خود یدک می کشن.
به باور فعالان حقوق کودکان کار، این روزا شکل جدیدی از معضلات کودکان کار نمایان شده؛ حتی شرایط پیدایش کودکان کار و تعریف این آسیب اجتماعی طی سالای گذشته در حال تغییره؛ اگه تا چندسال پیش آسیبای تغذیه ناجور، محرومیت از سوادآموزی و شرایط اقتصادی ناجور کودکان کار رو تهدید می کرد اما امروز وجوه پنهونی چون «اعتیاد» و «آزار جنسی» در بین این کودکان رخنه کرده.
در همین رابطه هادی شریعتی یه فعال حقوق کودک کار در گفت و گو با مهر درباره تعریف کودکان کار میگه: طبق کنوانسیون حقوق کودک که به عنوان معتبرترین سند حقوقی شناخته می شه و ایران هم از سال ۱۳۷۲ به این کنوانسیون ملحق شد، هر فرد شاغل زیر ۱۸ سال، کودک کار حساب می شه و این افراد نباید در مشاغل سخت استفاده کرده شن.
ایشون اضافه کرد: بدیش اینه آمار صحیحی از تعداد کودکان کار و آسیبایی که اونا رو تهدید می کنه وجود نداره؛ به گفته مراجع دولتی حدود ۳ میلیون کودک کار در کل کشور فعالیت دارن در حالی که تحقیقات و تحقیقات سازمانای مردم نهاد از وجود بیشتر از ۷ میلیون کودک کار در کشور حکایت داره؛ ضمن اینکه به گفته مراجع دولتی، این آمار تو تهران حدود ۲۰ هزار نفره.
اگه تا چندسال پیش آسیبای تغذیه ناجور، محرومیت از سوادآموزی و شرایط اقتصادی ناجور کودکان کار رو تهدید می کرد اما امروز وجوه پنهونی چون «اعتیاد» و «آزار جنسی» در بین این کودکان رخنه کرده استشریعتی عقیده داره: در هر صورت این آمار به اندازه ای زیاده که دوری از شعار و زمان اقدامات عملی فرارسیده؛ تا قبل از این، مشکلات و آسیبای پیش روی بچه های کار خیلی متفاوت تر از شرایط فعلی بود، اگه در گذشته این مشکلات بیشتر به بازماندگی از تحصیل و تغذیه ناجور محدود می شد اما امروز مشکلات این کودکان خیلی سخت تر شده و اعتیاد، آزار جنسی و مریضیای عفونی مانند ایدز و هپاتیت این کودکان رو تهدید می کنه که این معضلات به صورت اپیدمی در حال گسترشه.
گسترش خودکشی و افسردگی در بین کودکان کار نوجوون
ایشون گفت: کودکان کار به دلیل اینکه باید زمان زیادی فعالیت کنن با توجیه دریافت انرژی دوبرابر به به کار گیری مواد مخدر روی آوردن؛ علاوه بر این خودکشی و افسردگی در بین کودکان کاری که به سنین نوجوونی می رسن بسیار شایع شده.
مشاور حقوقی یکی از خونه های کودک کار تو تهران با اشاره به اینکه برخورد با آسیبای اجتماعی مانند مشکل کودکان کار باید با دوری از نگاه سیاسی و جناحی باشه گفت: نگاه امنیتی و سیاسی در برخورد با کودکان کار منجر شده تا بعضی وقتا برچسب سیاسی به شخصی که در این مورد اعلام نظر می کنه، زده شه و این نوع نگاه باعث می شه حل این مشکلات سخت تر شه.
این فعال حقوق کودک کار اضافه کرد: جنس فعالیت کودکان کار هم بنا به شرایط جغرافیایی متفاوت شده و شکل جدیدی از فعالیت این کودکان مشاهده می شه؛ فعالیت کودکان کار مناطق جنوب شرقی کشور با فعالیت کودکان کار تهران که بیشتر دست فروش هستن و کودک کاری که در کردستان زندگی می کنه، به طور کامل جدا از همدیگه شده.
کارای نامعلوم جدید به وسیله کودکان کار در حال بروز و پیدایشه طوریکه در مناطقی از کشور این کودکان واسه روده پاک کنی دام استفاده می شن، بخشی در مشاغل خونگی و کارگاه های کوچیک فعالیت می کنن، بعضیا دیگه در بعضی از استانا کوله بری می کنن شریعتی با تاکید بر اینکه دامنه مشاغل کودکان کار بسیار گسترده شده، اعلام کرد: کارای نامعلوم جدید به وسیله کودکان کار در حال بروز و پیدایشه طوریکه در مناطقی از کشور این کودکان واسه روده پاک کنی دام استفاده می شن، بخشی در مشاغل خونگی و کارگاه های کوچیک فعالیت می کنن، بعضیا دیگه در بعضی از استانا کوله بری می کنن. مثل این مشاغل بسیار زیادن و مسئولان ذی ربط کشور اطلاعاتی از اون ندارن. هم اینکه در بخش زباله گردی بعضی پیمانکاران شهرداری از مهاجران کودک افغان به صورت گروهی استفاده می کنن و طبق اطلاعات به دست اومده چند نفر تو یه اتاق کوچیک اسکان دارن.
ایشون درباره متولی ساماندهی کودکان کار گفت: یکی از مشکلات ساماندهی این کودکان تعدد دستگاه های جور واجور در این مورده که هر دستگاه در انجام وظایف خود پاسکاری می کنه، در حالی که اگه یه سازمان به عنوان متولی در نظر گرفته می شد سازماندهی این کودکان به صورت منظم می تونه با جدیت بیشتر اجرا شه.
رفاه اجتماعی و پوشش بیمه ای کودکان رو جدی بگیرین
شریعتی ادامه داد: براساس آیین نامه ساماندهی کودکان خیابون که در سال ۸۴ به تصویب هیأت وزیران رسید، سازمان بهزیستی کشور موظفه با همکاری و مشارکت شهرداری ، انجمنای خیریه ، تشکلای غیردولتی، نیروی انتظامی و با به کار گیری کمک کاراجتماعی که به شکل تیم یکی از مشکلات ساماندهی کودکان کار تعدد دستگاه های جور واجور در این مورده که هر دستگاه در انجام وظایف خود پاسکاری می کنه، در حالی که اگه یه سازمان به عنوان متولی در نظر گرفته می شد سازماندهی این کودکان به صورت منظم می تونه با جدیت بیشتر اجرا شودتخصصی سیار یا موجود در مراکز با همکاری شهرداریها سازماندهی می شه نسبت به شناسایی ، جذب ، پذیرش و توانمندسازی کودکان خیابانی در تموم مراکز استانها اقدام کنه. در این آیین نامه سازوکارهای حمایتی از کودکان کار عنوان شده که بدیش اینه تموم اونا روی برگه مونده.
ایشون به ریشه ها و علل گسترش آسیبای اجتماعی این کودکان اشاره کرد و گفت: این رقابت بدیش اینه نشأت گرفته از اقتصاد و سیستم اجتماعی بیماره که منتهی به بروز اینجور پدیده هایی می شه.
این فعال حقوق کار درباره راهکارهای سازماندهی وضع موجود اعلام کرد: یکی از وعده هایی که در این مورد داده شده بود درمان رایگان مریضیای این کودکانه که هنوز اجرا نشده؛ درخواست من از مسئولان اینه که از شعارهای بدون عمل دوری کنن؛ معضلات کودکان رو جدی بگیرن چراکه آسیبای اجتماعی به وجود اومده به وسیله اون می تونه جبران ناپذیر باشه. سیستم رفاه اجتماعی این اقشار از جامعه به وسیله دولت اصلاح شه و پوشش بیمه ای کودکان کار به عنوان اولویت روش زوم بشه.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *