اختلال تحریک جنسی زنان از علائم تا دلایل آن | بیماری

No Comments

:  

محققان زنان و زایمون به بررسی مشکل تحریک جنسی زنان از علائم تا دلایل اون می پردازن و این مشکل جنسی که خودش می تونه باعث بروز نارضایتی در رابطه زناشویی شه رو مورد بحث قرار دادن.

یکی از مشکلات عادی جنسی در بین زنان، کارکرد ناقص(غیر کافی) جنسیه، که به نظر یه مشکل پیچیده س، چون که که می تونه دلیلای زیادی داشته باشه. کلا تخمین زده می شه که بیشتر از ۴۰ درصد زنان متحمل این دسته مشکلات جنسی هستن. دلیل این بعضی وقتا بیماریای جسمی و بعضی وقتا عوامل فیزیولوژیکیه. این ناتوانی زنان با عنوان مشکل تحریک (تحریک) جنسی زنان FSAD شناخته می شه.

وقتی زنان و مردان از نظر جنسی تحریک می شن خون زیادی به طرف اندامای جنسی شون حرکت می کنه. این پدیده در زنان باعث بزرگ شدن کلیتوریس (بخشی از اندام جنسی زنونه) و بافت دور و بر اون، ترشح مواد لیز کننده واژن و آرامش و ریلکس شدن واژن و باز شدن طولی و عرضی اون و آمادگی واسه دخول می شه. زنائی که به مشکل تحریک جنسی گرفتار هستن، بر خلاف تمایل و علاقه به رابطه جنسی بدلیل نبود جواب دهی طبیعی و نرمال جنسی شون دچار رابطه جنسی دردناک و یا حتی محال بودن مقاربت می گردن.

دلایل ایجاد مشکل تحریک جنسی جنسی زنان

مشکل تحریک (تحریک) جنسی زنان، می تونه بدلیل شرایط پزشکی پس زمینه ای مانند دیابت یا فشار خون به وجود اومده باشه. هم اینکه خشم و عصبانیت، عفونت در ناحیه اندام تناسلی و یا عکس العمل (حساسیت) به وسایل جلوگیری از بارداری می تونه باعث این مشکل شه. داروهایی که واسه درمان فشار خون بالا، مشکلات گوارشی یا اضطراب و استرس و هم سرطان تجویز می شن می تونن باعث بروز این مشکل شن.

هم اینکه بعضی وقتا این مشکل به عوامل فیزیولوژیکی در رابطه می شه. بعضی از این عوامل عبارتند از: پیش نوازی غیر کافی یا غیر موثر قبل از ایجاد رابطه جنسی از طرف مرد، افسردگی، ضعف در اعتماد بنفس، سو استفاده جنسی، داشتن احساس گناه یا شرم از رابطه جنسی، ترس از بارداری، اضطراب، استرس و خستگی.

مشکل تحریک جنسی زنان، می تونه بدلیل دیابت یا فشار خون به وجود اومده باشه

علائم مشکل تحریک جنسی جنسی زنان

علائم مشکل تحریک جنسی  در زنان می تونه شامل نبود تمایل به رابطه جنسی، ناتوانی در رسیدن به لذت از رابطه جنسی، نبود لیز شدن کافی واژن و یا به ارگاسم نرسیدن فرد بر خلاف تحریک جنسی کافی باشه. البته زنائی که دچار مشکل ارگاسم زنونه FOD هستن، هم همین علایم رو دارن و بر خلاف اینکه به مقدار کافی واسه رابطه جنسی تحریک و برانگیخته می شن، اما به ارگاسم نمی رسن.

ذکر این نکته لازمه که فرق زنان و مردان در مورد ارگاسم اینه که واسه زنان ارگاسم یه عکس العمل آموختنیه نه خودکار. حدود ۵ تا ۱۰ درصد از زنان هیچوقت از هیچ فعالیت جنسی به ارگاسم نمی رسن (شرایطی که به اون از دست دادن بالاترین درجه جنسی می گن). این از دست دادن بیشتر در اثر بی تجربگی در رابطه جنسی، ایجاد رابطه جنسی با عصبانیت و از دست دادن آمادگی روانی یا تجارب گذشته مانند آسیبای جنسی و یا تربیت خاص و سخت گیرانه جنسی که مانع بروز جواب جنسی مناسب می شه، به وجود میاد.

بعضی زنان می تونن از فعالیت جنسی لذت ببرن ولی با احتمال خیلی کم و یا حتی هیچ وقت به ارگاسم نمی رسن. مشکل ارگاسم زنونه FOD فقط اگه تاثیر منفی بر ارضای جنسی زن در مورد شوهرش داشته باشه مشکل تلقی می شه. به این معنا که بعضی از زنان صرف ایجاد رابطه جنسی با همسرشون براشون ارضا کننده و لذت بخشه، و اصراری واسه رسیدن به مرحله ارگاسم ندارن. اما یه سریای دیگه از زنان خواهان این هستن که حتما درزمان رابطه جنسی به مرحله ارگاسم برسن.

پیشگیری و درمان مشکل تحریک تحریک جنسی زنان

بعضی تحقیقات نوین نشون داده که به کار گیری داروهای ناباروری مردان ممکنه، درمان اختلالای جنسی در زنان رو از راه افزایش جریان خون در اندامای جنسی و در نتیجه افزایش تحریک فیزیکی در اون ناحیه کمک کنه. اما این دلایل هنوز بطور رسمی به وسیله مجامع علمی تایید نشده.

تستسترون هم به عنوان یه دارو بررسی شده. اما بازم یافته های اونطور که باید مثبت نبوده. الان پزشکان روی حذف داروهایی که ممکنه روی انجام رابطه جنسی اثر منفی دارا باشن، متمرکز شدن. هم اینکه کارشناسان، در حال بررسی روشای جلوگیری از بارداری هستن، تا مطمئن شن این وسایل هم یکی از فاکتورهای تعیین کننده هستن یا خیر.

زنائی که از خشکی واژن رنج می برن، ممکنه به به کار گیری لیز کننده ها موقع رابطه جنسی پیشنهاد شن. بعضی پزشکان تمرینای خاصی رو که باعث پیشرفت ماهیچه های بخش خارجی واژن (که در احساس لذت تاثیر بسیاری دارن) می شن، به زنان پیشنهاد می کنن. مشاوره های روان شناسی هم می تونن در درمان زنان گرفتار به مشکلات جنسی کمک زیادی کنن. مثلا می تونن تکنیکای تحریک و پیش نوازی جنسی رو به این دسته از زنان بیاموزند.

واسه درمان مشکلات جنسی هیچ وقت خجالت نکشید و با دکتر متخصص درمان بذارین .

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *