اختلال جنسیت با داروهای نیروزا | بیماری

No Comments

: داروهایی که به عنوان داروهای نیروزا بین بیشتر مردم شناخته شدن، همون استروئیدهای آنابولیک هستن که اثرات هورمون مردونه یا همون تستوسترون رو در بدن تقلید می کنن

در این مطلب به مشکلات به کار گیری داروهای هورمونی می پردازیم. باید بدونین در مردان، رشد پروستات رابطه مستقیم با هورمون تستوسترون داره. در مردانی که از این هورمونا استفاده می کنن، رشد پروستات تسریع و مشکلات اداری ایجاد می شه. متأسفانه سرطان پروستات در مردان شایعه و خیلی از اونا به صورت مخفی هستن یعنی فرد اطلاع از وجود سرطان پروستات در خود نداره.

هورمونای آنابولیک ازجمله تستوسترون، علاوه بر این که می تونن احتمال بروز سرطان پروستات رو زیاد کنن، در صورت وجود سرطان پروستات، رشد اونو تسریع می کنن.

البته بعضی مشکلات هم هستن که در خانوما بیشتر دیده می شن. مثلا، مصرف این هورمونا در خانوما، بشدت دلیل افزایش موهای زاید بدن می شه و در صورت موندگاری مصرف بزرگی کلیتوریس، کلفت شدن صدا، کوچیک شدن سینه ها و به هم خوردن عادت ماهانه رو داره که که غیر قابل برگشت هستن. هم اینکه هورمونای آنابولیک در خانوما دلیل کنترل شدید غده هیپوفیز و این موضوع، منتهی به ساخته نشدن فولیکول، مشکل در تخمک گذاری و ناباروی زن می شه.

در صورت به کار گیری داروهای آنابولیک به وسیله خانوم حامله، اگه جنین دختر باشه، به صورت پسر و اگه پسر باشه، به صورت دختر تکامل پیدا می کنه، مبحثی که بشدت نگران کننده س.

این وسط، مشکلات زیاد دیگه در جوونایی دیده می شه که در سنین بلوغ از این داروها استفاده می کنن. مثلا هورمونای استروئیدی دلیل زودتر ظاهر شدن صفات جنسی ثانویه و بسته شدن زودرس اپیفیز استخوانا شده، در نتیجه فرد کوتاه قد می شه (قد دخترائی که در سنین پایین عادت ماهانه می شن، کوتاه می مونه.)

صرف دراز مدت داروهای به اصطلاح انرژی زا یکی از مهم ترین دلایل بروز علائم روانی به صورت تهاجم، خشونت، افسردگی، خودکشی و حتی وابستگی داروییه و اگه فردی بیش ازیک نوع از این هورمونا رو همزمان مصرف کنه، مشکلات بیشتر و شدیدتره. در آخر لازمه چند نکته رو خاطرنشان کنم.

مورد مصرف پزشکی داروهای آنابولیک بسیار کمه، ولی متأسفانه در جامعه ما سوء مصرف این داروها تقریبا زیاده. مصرف این داروها در آدمایی که از نظر پزشکی نیاز به اون ندارن، مخصوصا در مردان مثل سم عمل می کنه. نکته بسیار مهم اینه که در رسانه ها مخصوصا شبکه های ماهواره ای و اینترنت، داروهای مقوی و نیروزا که ادعا می شه گیاهی هستن، به صورت وسیع تبلیغ می شن.

خیلی از این داروهای به اصطلاح گیاهی، مقایر خطرناکی از شکلای جور واجور هورمونای آنابولیک دارن که فرد بدون باخبر شدن از وجود این ترکیبات، مبادرت به مصرف اونا می کنه و در دراز مدت، تنها چیزی که عایدش می شه، مشکلات خطرناک این داروهاست. یادتون نره، آدمایی که سابقه مصرف دراز مدت یا مقادیر خیلی از این داروها رو دارن، باید مورد بررسی قرار بگیرن تا در صورت ضرورت، اقدامات لازم واسه اونا انجام شه.

دکتر محمدرضا صفری نژاد، جراح و متخصص بیماریای کلیه و مجاری ادراری

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *