اختلال خلقی فصلی در زنان بیشتر است | بیماری

No Comments

افسردگی فصلی، یه جور افسردگیه که بیشترً با شروع بعضی فصول سال بروز و از الگوهای فصلی پیروی می کنه. افسردگی فصلی در بعضی از افراد حساس شایعه و شدت افسردگی اونا از حد ناچیز و ملایم بالاتر رفته و علائم اونا با شروع پاییز و زمستون بیشتر می شه.

فهمیدین که درزمان زمستون و پاییز، بی حال تر هستین؟

طی زمستون و پاییز بیشتر می خوابید، اما به هنگام بیداری بازم احساس خستگی می کنین؟

به هنگام زمستون و پاییز، احساس اضطراب، غمگینی یا افسردگی رو بیشتر احساس می کنین؟

درزمان زمستون و پاییز فعالیتای ثمربخش و خلاقانه شما کم میشه؟

درزمان زمستون و پاییز فهمیدین که کنترل شما بر اشتها و وزنتون کمتر شده؟

به هنگام زمستون و پاییز، مشکلات حافظه ای و تمرکزی بیشتری پیدا می کنین؟

فهمیدین به هنگام زمستون و پاییز، کمتر بیرون می رید و فعالیت اجتماعی تون کم شده؟

به هنگام زمستون و پاییز، مقابله با فشارهای روحی و عصبی رو سخت پیدا میکنین؟

به هنگام زمستون و پاییز، امیدواری تون به آینده کم میشه و از زندگی تون کمتر حال می کنین؟

اگه جواب شما به دو مورد یا بیشتر از سوالات فوق، «بله» باشه، شاید شمام یکی از هزاران آدمایی باشین که گرفتار «مشکل خلقی فصلی» یا disorder affective seasonal هستن.

الان این اصطلاح واسه نوع خاصی از افسردگی به کار میره که در اثر کاهش نور آفتاب در فصول سرد سال و کوتاه شدن طول روز بروز می کنه.

علل افسردگی فصلی

دلیل دقیق این مشکل به طور کامل مشخص نیس، اما تاثیر عرض جغرافیایی نشون دهنده اینه که مشکل فوق بواسطه تغییرات توانایی در دسترس بودن نور خورشید ایجاد می شه.

کوتاه شدن طول روز و کاهش تابش نور خورشید و به دنبال اون کاهش تولید ملاتونین در ایجاد این نوع افسردگی نقش داره و زمینه بروز افسردگی فصلی رو خصوصاً در آدمایی که آسیب پذیری بیولوژیک بیشتری دارن، بوجود میاره.

یه فرضیه اینه که با کم شدن نور خورشید، ساعت داخلی بدن که خلق و خو، خواب و هورمونا رو تنظیم می کنه، در زمستون انگار عقب می مونه و کندتر میگذره

تئوری دیگه اینه که موادشیمیایی مغز که اطلاعات رو بین اعصاب منتقل می کنن، در افراد گرفتار به افسردگی فصلی دچار تغییراتی می شن و قرار گرفتن در برابر نور خورشید این نبود تعادل رو اصلاح می کنه.

علائم افسردگی فصلی

احساس غم و اندوه، تمایل به گریه، احساس پوچی، نبود اراده کردن درست، مریضی و یکنواختی، کاهش انرژی و خود سرزنش گری از جمله مهمترین علائم این بیماریه و بعضی وقتا در درجات شدیدتر فرد تصمیم به خودکشی میگیره.

تغییر در الگوهای خواب و تغذیه از دیگر علائم افسردگی پاییزیه. در این حالت فرد دچار کم اشتهایی و کم خوابی می شه.

بعضی افراد گرفتار به این افسردگی هم علاقه شدید به مواد قندی و یا شکلات پیدا می کنن و هم در ماه های سرد سال، نیاز شدید به خواب در اونا ایجاد می شه.

سطح کارکرد اجتماعی آدمایی که به افسردگی فصلی گرفتار هستن کم میشه و در روابط روزمره خود دچار مشکل می شن و معمولاً با احساس ناامیدی شدید، عقاید منفی رو در مورد گذشته و حال خود دنبال می کنن.

اندازه گسترش افسردگی فصلی

امکان دچار شدن به افسردگی فصلی در تموم سنین هست، اما این مریضی بیشتر در دهه سوم و چهارم زندگی اتفاق می افته، یعنی افراد جوون در خطر بیشتری واسه دچار شدن به افسردگی در پاییز و زمستون قرار دارن.

افسردگی فصلی در خانوما تا حدودی از آقایون بیشتره. زنان ۶۰ تا درصد مبتلایان به افسردگی فصلی رو تشکیل میدن.

هم اینکه اندازه گسترش اون در اقلیمای مرتفع (کوهستانی) بیشتره.

پیشگیری از افسردگی فصلی

واسه کاهش خطر بروز این مشکل، می تونین کارایی رو انجام بدین.
مثلا، حتی امکان در روزای زمستون و پاییز، حتی در روزای ابری از منزل خارج شده و روزی یه ساعت چشماتون رو در برابر نور طبیعی بذارین.

اگه در خونه هستین، پردها رو کنار بزنین تا نور طبیعی وارد منزل شه.

دست کم هفته ای سه بار و هر بار نیم ساعت ورزش کنین.

درمان افسردگی فصلی

باید علائم افسردگی فصلی رو شناخت تا بشه با درمان به موقع، از عاقبتای اون جلوگیری کرد.

اگه فکر می کنین علائم افسردگی فصلی رو دارین، با دکتر در این مورد مشورت کنین تا تحت آزمایشات و ارزیابیای لازم قرار گیرید.

دکتر شما باید مطمئن شه که این علائم، دلیل دیگری مانند نوع دیگری از افسردگی یا مریضی کلی بالینی ندارن. شکلای جور واجور دیگه افسردگی ممکنه منتهی به این شن که فرد به خود آسیب رسونده یا حتی خودکشی کنه.

اگه تشخیص دچار شدن به افسردگی فصلی در مورد شما داده شد، توجه به این موارد می تونه به شما در درمان اون کمک کنه.

در مراحل اولیه درمان، به کار گیری فوتوتراپی (نوردرمانی) در کنار درمان دارویی پیشنهاد می شه و در این حالت فرد چند ساعت در روز، در برابر نور لامپ مخصوص (تصویر بالا) قرار میگیره.

به کار گیری داروهای ضد افسردگی کم آسیب از مهمترین روشای کنترل این بیماریه، اما در مراحل حادتر در کنار روان درمانی و دارودرمانی، از الکتروشوک هم استفاده می شه.

شناخت و درمان به موقع افسردگی فصلی اهمیت خاصی داره و میشه فرد رو در گذروندن این دوران تلخ تا حدودی کمک کنه.

منبع:تبیان

منبع:تبیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *