اختلال خواب توان باروری مردان را کاهش می دهد‎ | بیماری

No Comments

: مشکل خواب توان باروری مردان رو کم می کنه‎

: خستگی، بی حالی و سر درد همه از مهم ترین و شایع ترین مشکلات کم خوابی یا بد خوابی است، عوارضی که هممون دست کم یه بار در طول عمر خود طعمش رو چشیده ایم. با این حال به نظر می رسه، پایین بودن کیفیت خواب تبعاتی گسترده تر از چیزی که فکرش رو می کنیم داره؛ تبعاتی که حتی می تونه نسلای بعدی رو هم درگیر کنه.
ببه نقل از شفقنا زندگی، خیلی از زن و شوهرا دوست دارن که زندگی مشترک دو نفره خود رو به یه زندگی سه نفره تبدیل کنن؛ اما در این راه عوامل مختلفی اثرگذاره و یکی از مهم ترین اونا اندازه و چگونگی خوابه. شاید یکم عجیب و دور از ذهن به نظر برسه؛ ولی طبق یافته های به دست اومده از آخرین تحقیقات انجام شده کم خوابی در مردان موجب کاهش توان باروری اونا می شه. در واقع، همونجوریکه رژیم غذایی درست، جفت و جور کردن موقعیت مناسب و آمادگی روحی از جمله عوامل مهم در باروری زنان هستن اندازه و کیفیت خواب مردان هم به شکل مسقیم این مسئله رو تحت اثر قرار میده.
بر این پایه، توان باروری مردان مستقیما تحت اثر کم خوابی یا پر خوابی اونا قرار داره. بر این پایه، شانس پدر شدن مردانی که در بیست و چاری کم تر از ۶ ساعت یا بیشتر از ۹ ساعت می خوابن ۴۲ درصد کم تر از سایرینه. علاوه بر این، مردانی که یه جور از مشکل خواب رو تجربه کردن در باروری دچار مشکل می شن. دلیل اصلی اینجور اتفاقی به اندازه هورمونا در بدن مربوط می شه؛ چراکه اندازه و نوع خواب با اندازه هورمون تستوسترون رابطه مستقیمی داره.
در واقع، ساعات خواب درزمان روز اندازه تولید تستوسترون بدن رو تعیین می کنه؛ و همین موضوع می تونه شانس بچه دار شدن یه زوج رو تحت اثر بذاره.
منبع scienceworldreport

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *