اختلال خواب در افراد لاغر شایع تر است | بیماری

No Comments

: به گفته محققان، تشخیص و درمان آپنه خواب (مشکل در خواب) در افراد لاغرتر به مراتب سخت تره.

: مشکل خواب در افراد لاغر شایع تره

میگنا: محققان داده های بیشتر از ۱۵۰ مریض گرفتار به «آپنه خواب انسدادی» (OSA) رو که در بیمارستان پرنس ولز استرالیا ویزیت شده بودن، بررسی کردن. با اینکه این مشکل رابطه زیادی با چاقی داره، اما محققان به این نتیجه رسیدن ۵۲ درصد بیماران دارای شاخص توده بدنی زیر ۳۰ بودن.
هم اینکه محققان به این نتیجه رسیدن برخلاف افراد چاق تر، افراد لاغرتر گرفتار به آپنه خواب کمتر قادر به تحمل اولین مرحله درمان از راه وسیله CPAP (فشار مثبت همیشگی هوا) هستن. هم اینکه ۳۶ درصد بیماران غیرچاق اعلام کرده بودن که در طول دوره بررسی و مطالعه، به کار گیری این وسیله رو متوقف کرده بودن در حالی که ۱۳ درصد از افراد چاق این مورد رو گزارش کرده بودن.
دکتر دنی اکرت، سرپرست تیم تحقیق، در این باره میگه: «بیماران OSA غیرچاق گروه رقابت برانگیزی از دید درمانای موجود هستن و در مقایسه با بیماران چاق گرفتار به آپنه خواب، کمتر به درمان CPAP عکس العمل نشون میدن.» افراد گرفتار به آپنه خواب انسدادی دارای مشکلات تنفسی در طول خواب هستن.
زمانیکه فرد تلاش می کنه تا بخوابه، مجاری تنفسی به طورمداوم بسته می شن در نتیجه روند ورود و خروج هوا به ریه ها کُند می شه. معمولا این جریان کُند هوا منتهی به بروز خروپفای طولانی و پرصدا می شه.
این باور هست که OSA طولانی در بقیه مشکلات طولانی سلامت مثل مریضی قلبی– عروقی، افسردگی و دیابت نقش داشته باشه.

مهر

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *