اختلال خواب شدید در ایرانی ها | بیماری

No Comments

سلامت – پزشکی – مشکل خواب شدید در ایرانیا

همه چرخه های بیولوژیکی که خدا در وجود ما قرار داده، واسه سلامت ما لازم ان، اما شاید مهم ترین این چرخه ها، سیکل خواب و بیداری ما باشه.

بدیش اینه بعضی وقتا شاهدیم که در جامعه امروز ما مردم در گروه های سنی و شغلی جور واجور از خواب کافی و مناسب بهره نمی گیرند و در بررسیا و دلیل یابیای بعضی مشکلات روانی هم وقتی بررسی دقیقی می کنیم، فراوون می بینیم که ریشه بعضی مشکلات، فقط در کم بودن خوابه؛ مثلا گروه خیلی از بچه ها که یا از طرف معلمان خود و یا از طرف والدین به عنوان بیش فعال، یا با مشکل نبود تمرکز شناخته می شن و به ما معرفی می شن و یا بعضی وقتا به عنوان مریض بیش فعال و کم توجه شناخته شده و حتی دارودرمانی رو شروع می کنن، در واقع مشکل شون با اصلاح الگوی خواب رفع شدنیه و اونا بیش فعال نیستن

تحقیقات زیادی در مورد وضعیت الان خواب در جامعه انجام شده. مطالعه ما هم روی ۱۱۵۵ نفر از افراد بالای ۱۸ سال نشون داد که ۲/۵۹ درصد اونا دچار مشکلات خواب هستن. این وسط، این مشکل در پزشکان و رانندگان گسترش بالاتری رو نشون می داد. حتما خودتون می دونین که آمار بالای تصادفات که به دلیل خواب آلودگی راننده گزارش می شه و یا بعضی وقتا بعضی اشتباهات تیم پزشکی، فقط به دلیل کاهش تمرکز اونا و کمبود خواب است.

تحقیقات نشون میده بعضی مشکلات ما فقط به وجود اومده به وسیله متفاوت بودن الگوی خواب جامعه مون با الگوی خواب جوامع سالمه.
 در جوامع سالم، در ساعات پایانی روز از هیجان و جنب و جوش شهر کم میشه و مراکز خرید تعطیل می شن و خدمات جور واجور شهری محدود می شه. انگار شهر واسه آرامش و خواب آماده می شه، اما در جامعه ما چه طور؟

ما تازه ساعت ۲۱ و ۲۲ که پاسی از شب گذشته، به خرید میریم و اگه ساعت ۲۳ در خیابون باشین ترافیک و ازدحام ماشینا و مردم به شما میگه شاید ساعت ۱۱ صبحه! مردم ما دیر وقت می خوابن و مانند مردم جوامع دیگه، صبح زود هم سر کار حاضر می شن. در نتیجه بازده و بهره وری کاری شون پایین میاد، چون خواب کافی نداشتن. خیلی از اونا تحریک پذیر می شن و توانایی فعالیت ذهنی اینجور دانشجویانی (که بعضی وقتا در خوابگاها تا ۴ صبح بیدارند و ۸ صبح هم کلاس دارن!) شدیدا افت می کنه. اونا با یه تلنگر، عصبی می شن و با هم زد و خورد می کنن و حتی بعضی وقتا بین اینجور همسرانی، درگیری و مشکل روابط ایجاد می شه و اونا رو روونه مطب روان پزشکان می کنه. بچه ها هم همین طور.

من به عنوان یه روان دکتر که اهمیت موضوع خواب رو در بین بیماران بررسی کردم، اهمیت اونو از بسیاری موضوعات دیگه، برتر می دونم و اخطار میدم که واسه تغییر این الگوی غلط خواب برنامه ریزی کنن. تصور می کنم اداره شهرها هم باید طوری تنظیم شه که سطح سرویس دهی در ساعات پایانی روز کم بشه تا مردم به خونه برن و بخوابن و البته تلویزیون هم باید برنامه های پرمخاطب و پرهیجان رو تا قبل از ساعت ۲۲ شب پخش کنه تا همه بتونن بر ساعات خواب شبونه خود اضافه کنن.

ویرایش و خلاصه کردن:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *