اختلال در انزال | تاثیر دارو | بیماری

No Comments

: مشکل در انزال، تاثیر دارو

: مشکلات جنسی فقط به کاهش یا افزایش تمایل به رابطه جنسی گفته نمی شه بلکه کیفیت رابطه جنسی و رضایت زناشویی هم مهمه.

دکتر محمد علیمرادی دکترای داروسازی در ماهنامه دنیای سلامت نوشت: تمایلات جنسی آدما به صورت ثابت نیس و در زمانا و شرایط جور واجور دارای نوساناتیه و عوامل مختلفی روی اون تاثیر داره که می تونه از این رهگذر به مواردی مانند فصول سال، ساعات شبونه روز، سلامت روانی، استرسا، خستگی، ترس، داروها، تغییرات هورمونی و بیماریای زمینه ای مانند بیماریای غدد، دیابت و.. اشاره کرد. تاثیر مصرف مواد غذایی و حالتای مربوط به اون مثل سیری و گرسنگی، نوسانات احساسات و اختلافات زناشویی هم در سطح تمایلات جنسی افراد تاثیر زیادی دارن.
داروهایی که تمایلات جنسی تون رو میکشه!
مشکلات جنسی فقط به کاهش یا افزایش تمایل به رابطه جنسی گفته نمی شه بلکه کیفیت رابطه جنسی و رضایت زناشویی هم مهمه. در آزمایش تمایلات جنسی افراد باید چیزای مهمی مانند شرایط فیزیولوژیک بدن، عوامل فرهنگی و جامعه شناسی و روانشناسی افراد جور واجور رو روش زوم کرد. مشکلات جنسی بیشتر به شکل کاهش میل جنسی عادی هستن هرچند که رد بعضی از افراد این مشکل به صورت افزایش بیمارگونه میل جنسی هم ممکنه بروز کنه. علاوه بر بیماریای مختلفی که می تونن موجب مشکلات جنسی گردند یکی از عوامل موثر بر اندازه تمایلات و سلامت جنسی، داروها هستن.
سردمزاجی ممکنه یکی از مشکلات ناخواسته بعضی از داروها باشه و داروهایی وجود دارن که جهت درمان سردمزاجی و افزایش تمایلات جنسی و رفع مشکلات اون استفاده میشن. این آسیب به وجود اومده به وسیله داروها گاه ها ناچیز بوده و بروز نمی کنه اما ممکنه به دلیل اینکه عوامل دیگه مانند افزایش سن، آب و هوا، فصول سال، تغذیه و مصرف مواد غذایی و بقیه عوامل با اون همزمان شن و اثرات اونو شدید شدن کنن این آسیب خود رو نمایان کنه. بعضی از داروها مستقیما اثرات شدیدی بر تمایلات جنسی داشته و موجب مشکلات جنسی می شن.
داروهایی که باعث کاهش میل جنسی می شن
این داروها شامل دسته دارویی متفاوتیه و ممکنه تعداد خیلی از بیماران مصرف کننده رو دربر گیرد. البته تموم افراد مصرف کننده این داروها حتما دچار مشکلات جنسی نمی شن ولی ممکنه این آسیب جانبی واسه تعدادی از مصرف کنندگان ایجاد شه. اینجا دو گروه از این داروها براساس اختلالی که در مردان و زنان ایجاد می کنن و در آخر منتهی به سردمزاجی و کاهش تمایلات جنسی می شن رو بررسی می کنیم.
داروهایی که دلیل مشکل در انزال و کاهش تولید اسپرم می شه
گروه اول داروهایی هستن که باعث مشکلات جنسی در مردان شده و کارکرد جنسی اونا رو مورد تاثیر قرار میدن. این داروها باعث ایجاد مشکل در نعوظ (Erection) و مشکل در انزال و کاهش تولید اسپرم در مردان می گردن و عبارتند از:
۱- داروهای مورد استفاده در درمان مشکلات اعصاب و روانپزشکی و آنتی سایکوتیکا:
شامل دسته دارویی:
فنوتیازینا: کلوپرومازین، فلوفنازین، تیوریدازین، تری فلوپرازین و پرومتازین
ضدافسردگیا: فلوکستین، سرترالین، پاروکستین، ترازودون، نورتریپتیلین، آمی تریپتیلین، کلومیپرامین، دسیپرامین، ایمی پرامین، دوکسپین
خواب آورها و ضداضطرابا و آرامبخشا: کلونازپام، دیازپام، اگزازپام، لورازپام، فلورازپام، نیترازپام، کلردیازپوکساید
ضدصرعا: فنی توئین، کاربامازپین، والپروات سدیم، لوتیرستام، فنوباربیتال، کلوبازام، گاباپنتن، لاموتریژین، زونیسامید
۲- داروهای قلبی- عروقی و داروهای موثر بر فشار خون:
کاپتوپریل، آنالاپریل، پروپرانولول، آتنولو، متوپرولول؛ پیندولول، هیدروکلرتیازید، دیلتیازم، نیفدپین، آمیودارون
۳- داروهایی که اثرات دوطرفه با هورمونای مردونه ایجاد می کنن (آنتی آندروژنا):
فیناستراید، کتوکونازول، اسپیرونولاکتون
۴- داروهای مورد استفاده در ریفلاکس، سوش سر دل، ضداسیدها و مشکلات دستگاه گوارش:
رانیتیدین، سایمتیدین، متوکلوپرامید
۵- داروهای مورد استفاده در درمان مشکلات پروستات و مهارکنندهای گیرنده الفا آدرنرژیک:
پرازوسین، ترازوسین، دوکسازوسین، تامسولوسین
۶- داروهای شیمی درمانی:
سیس پلاتین، کپسیتابین، بلئومایسین، سیکلوفسفامید، دانوروبیسین، فلوروراسیل، جمسیتابین، مرکاپتوپورین، متوتروکسات، پاکلیتاکسل، وینبلاستین، وینکریستین، اکزالی پلاتین، مکلورتامین، آیداروبیسین، کربوپلاتین
۷- داروهای کم کننده کلسترول و استاتینا و داروهای موثر بر چربی خون:
آتورواستاتین، سیمواستاتین، فلوواستاتین، لوواستاتین، کلوفیبرات
۸- داروهای ضد ایدز:
ایندیناویر، ساکیناویر، آمپرناویر، نویراپین، رلپیویرین، استاودین، دیدانوزین، لامیوودین
۹- مواد اعتیادآورد و مخدرها:
سیگار، الکل، مورفین، کدئین، هیدورکدون، اکسی کدون، ماری جوونا، هرویین، کوکایین
داروهایی که دلیل مشکلات جنسی در زنان می شن
گروه دوم شامل داروهاییه که باعث مشکلات جنسی در زنان و کاهش تمایلات اونا می گردن.
کارکرد و اندازه تمایل جنسی زنان با مسائل مربوط به سلامت جسمی و روانی، نبود وجود مشکلات هورمونی و مشکلات زنونه رابطه قوی تری داره. بعضی از داروهای مورد استفاده در زنان باعث کاهش لذت جنسی و به طبع اون سردمزاجی می شن که این اثر رو از راه مشکل لغزنده سازی واژن در خانوما و ایجاد درد هنگام نزدیکی ایجاد می کنن و عبارتند از:
• داروهایی که باعث کاهش ترشحات و خشکی مخاطات می شن و دارای خاصیت آنتی کولینرژیک هستن:
ضدافسردگیا: فلوکستین، سرترالین، پاروکستین، ترازودون، نورتریپتیلین، آمی تریپتیلین، کلومیپرامین، دسیپرامین، ایمی پرامین، دوکسپین
• داروهای مجاری ادراری و ضداسپاسما: اکسی بوتینین، ولترودین
آنتی هیستامین ها: دیفن هیدرامین، کلرفنیرامین، کلماستین، پرومتازین، هیدروکسی زین، استمیزول، میزولاستین، لوراتادین، ستیریزین، فکسوفنادین، کتوتیفن، بقیه داروهای آنتی کولینرژیک: هیوسین، دیسیکلومین، آتروپین، گلیکوپیرولات، مت اسکوپولامین، پروپانتیلین
• داروهای ضدحاملگی و موثر در مشکلات هورمونی و بیماریای زنان:
• قرصای HD و LD و DE، تری فازیک، مدروکسی پروژسترول، بروموکریپتین، مواد اسپرم کش شامل نانوکسینول
• داروهای مورد استفاده در درمان نازایی و سرطان پستون: تاموکسیفن
درمان مشکلات جنسی
درمان مشکلات جنسی و سردمزاجی با به کار گیری داروهای سنتتیک، گیاهی و مکملای غذای، پیشنهادای طب سنتی و تغذیه ای صورت میگیره. داروهای گیاهی و صناعی ساخته شده تا حدودی در رفع مشکلات جنسی می تونن موثر باشن ولی مسئله مهم در درمان مشکلات جنسی اینه که اگه فرد دچار مشکلات جسمی و بیماریای ضعیف کننده نیس باید با رفع عامل زمینه ای (که معمولا شامل مشکلات روانی و عاطفیه) این مشکلات رو بهتر کرد.
داروها و مکملای موثر بر افزایش میل جنسی و کاهش سردمزاجی عبارتند از:
داروها:
داروهای سیلدنافیل، تادالافیل، یوهمبین، دی هیدرو اپی آندوسترون، تیبیولون (داروی تیبیولون که به وسیله سازمان غذا و داروی آمریکا واسه درمان پوکی استخون تایید شده، باعث افزایش میل جنسی هم می شه)
داروهای گیاهی مانند قطره خوراکی گل سرخ، کپسولای جین سینگ و…
مکملا:
مکملای ویتامینه و املاح و بقیه مواد مغذی موثر بر سلامت و توان جنسی عبارتند از ویتامین E، اسید فولیک، ویتامین C، ویتامینای گروه B، ویتامین A، ویتامین D و املاح سلنیوم، روی، منیزیم، کلسیم، اسیدهای چرب لازم.
به کار گیری هر دارو جهت رفع مشکلات جنسی و بهبود اون باید زیر نظر دکتر و با مشاوره داروساز باشه چون ممکنه مشکلات جانبی داروها و تداخلات دارویی اونا با بقیه داروهای مصرفی باعث ایجاد مشکلات جدی شه.

معنی واقعی رابطه زناشویی چیه؟

دیگه از رابطه جنسی تون لذت نمی برین؟

رضایت جنسی همسرتون رو جلب کنین!

مشکلات خطرناک داروهای پرمصرف ایرانیا !!

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *