اختلال شنوایی و کاشت حلزون شنوایی | بیماری

No Comments

گوش آدم از سه بخش تشکیل شده که نقش حیاتی در شنیدن اجرا می کنن:

– گوش خارجی

گوش میانی

– گوش داخلی

صوت به وسیله مجرای گوش خارجی وارد شده و دلیل لرزش پرده گوش می شه. سه استخون کوچیک در گوش میانی این لرزش رو از پرده گوش به بخش حلزونی گوش، در گوش داخلی هدایت می کنن. هر گونه اشکال در این انتقال، دلیل نقصان شنوایی هدایتی می شه. وقتی سه استخون کوچیک حرکت می کنن، امواجی در مایع مجرای حلزونی به وجود میارن و این امواج بیشتر از ۱۶۰۰۰ سلول ظریف شنوایی (سلولای مویی) رو تحریک می کنن. حرکت این سلولای مویی باعث تولید یه جریان الکتریکی در عصب شنوایی می شه. این جریان از راه سیستم عصبی تا مناطق شنوایی مغز رسیده و در اونجا به شکل صوت شناخته می شه( شنوایی حسی – عصبی ).

اگه شما مریضی یا انسدادی در گوش خارجی یا میانی داشته باشین، ممکنه شنوایی هدایتی شما آسیب ببینه که میشه با درمانای دارویی یا جراحی اونو مرتفع ساخت. اما مشکل گوش داخلی می تونه باعث آسیب شنوایی حسی – عصبی شده و ناشنوایی عصبی بسازه. در این حالت در بیشتر اوقات سلولای مویی آسیب می بینن و عملکردی ندارن. هر چند خیلی از رشته های اعصاب شنوایی ممکنه سالم باشن و امواج الکتریکی رو به مغز انتقال بدن، اما به دلیل آسیب سلولای مویی بدون جواب هستن.

به دلیل اینکه در ضایعه شنوایی حسی- عصبی شدید امکان بهبودی با دارو وجود نداره، این ضایعه فقط با کاشت حلزون شنوایی قابل درمانه.

دستگاه کاشت حلزون شنوایی یه دستگاه الکترونیکه که بخشی از شنوایی رو به افراد ناشنوا برمی گردونه. این دستگاه با عمل جراحی در گوش داخلی کار گذاشته می شه و به وسیله دستگاهی که در خارج از گوش قرار میگیره فعال می شه.

برخلاف سمعک، این دستگاه صدا رو بلندتر و آشکارتر نمی کنه. عوضش، بدون نیاز به قسمتای آسیب دیده سیستم شنوایی، مستقیما عصب شنوایی رو تحریک می کنه و اشخاصی که ناشنوایی شدیدی دارن اجازه میده که اصوات رو دریافت کنن.

این دستگاه بدون به کار گیری سلولای مویی آسیب دیده صحبتا و صداهای محیطی رو به سیگنالای الکتریکی تبدیل کرده و این امواج رو به عصب شنوایی می فرستد. بیشتر یه میکروفن واسه دریافت اصوات در خارج از بدن و پشت گوش نصب می شه . یه «پردازنده گویایی» که معمولاً خارج از گوش روی کمربند یا داخل جیب گذاشته می شه، صداها رو به سیگنالای الکتریکی مشخص تبدیل می کنه. این کدها از راه سیم نازکی به سمت بالا و به وسیله های نصب شده در پشت گوش انتقال پیدا میکنه و به صورت امواج رادیویی از پوست گذشته و به الکترودهای کاشته شده در حلزون شنوایی می رسه. سیگنالای دریافتی به وسیله الکترودها، رشته های عصبی شنوایی رو تحریک می کنن تا اطلاعات رو به مغز فرستاده و در اونجا به صورت صداهای معنی دار تفسیر و معنی شن.

همه افراد می تونن از امتیازات کاشت حلزون بهره مند شن ؟

کاشت حلزون شنوایی فقط واسه اشخاصی طراحی شده که از سمعک نتیجه خوبی نمی گیرن و یا دچار ناشنوایی مادرزادی هستن . این افراد باید ۲ سال به بالا باشن ( مگه اینکه مننژیت دوران کودکی باعث ناشنوایی شده باشه ) .

متخصصین گوش و گلو و بینی عمل جراحی کاشت حلزون رو انجام میدن، ولی همه اونا قادر به انجام این کار فوق تخصصی نمی باشن. بدین منظور دکتر شما می تونه واسه آزمایش، شما رو به یه کلینیک مخصوص کاشت حلزون برگشت دهد. بعد تیم کاشت حلزون به آزمایش شما می پردازن. این تیم شامل متخصص گوش و گلو و بینی، شنوایی سنج، گفتار درمان، روانپزشک، پرستار و دیگه افراد لازمه. تموم بررسیای لازم رو از شما به عمل میارن :

آزمایش گوش: به وسیله متخصص گوش و گلو و بینی تا ضمن بررسی علل موثر، آمادگی فرد رو واسه جراحی اعلام کنه.

آزمایش شنوایی ( شنوایی سنجی ): به وسیله شنوایی سنج تا مشخص شه که با یا بدون سمعک چقدر قادر به شنیدن هستین.

آزمایش رادیوگرافی (اشعه X) یا MRS

آزمایش روانشناسی: تا مطمئن شن از نظر روانی با روند جراحی کاشت حلزون شنوایی سازگاری پیدا میکنین یا خیر؟

آزمایش جسمی: تا هر گونه مشکل بالقوه ای رو که ممکنه موقع بیهوشی عمومی پیش بیاد شناسایی کنه.

عمل کاشت حلزون شنوایی تحت بیهوشی عمومی انجام گرفته و حدود ۲ تا ۳ ساعت زمان میبره. در این روش عمل جراحی، لازمه که مریض یک یا چند روز در بیمارستان بستری شه که این مدت بستگی به دستگاه مورد استفاده و آناتومی (ساختار) گوش داخلی داره.

مراقبتا و آموزشای بعد از عمل

حدود یه ماه تا ۴۵ روز بعد از عمل جراحی، پردازنده سیگنالا، میکروفون و دستگاه تفسیر و معنی کننده اصوات در خارج از گوش شما قرار داده می شه و تنظیم می شه.

به شما یاد میدن که چیجوری از این دستگاه ها مراقبت کنین و چیجوری از این روش به صداها گوش بدین. بعضی از کاشتا به زمان طولانی تری واسه تنظیم شدن و آموزش مربوطه نیاز دارن. هم اینکه ممکنه تیم توانبخشی از شما بخوان تا واسه انجام معاینات دوره ای و در صورت ضرورت تنظیم دوباره پردازنده گویایی به کلینیک مراجعه کنین.

* توجه :

دستگاه کاشت حلزون شنوایی نمی تونه شنوایی به طور کاملً عادی شما رو بازگرداند و اندازه به درد بخور بودن اون از یکی به یکی دیگه فرق می کنه. بیشتر استفاده کنندگان به این نتیجه رسیدن که این دستگاه به اونا کمک می کنه تا با کمک لب خوانی تکامل یافته تری بتونن رابطه بهتری برقرار کنن. البته بیشتر از نصف اونا قادر بودن که بدون نیاز به نشونه های بینایی صحبتا رو تشخیص بدن و بچهایی که در دور و بر سن ۲ سالگی تحت عمل کاشت حلزون شنوایی قرار گرفتن، شنوایی بهتر و نزدیک تری به حالت طبیعی داشتن.

* عوامل مختلفی هستن که اندازه استفاده به درد بخور از این دستگاه رو در کاربرده های جور واجور مشخص می کنن:

یه وقتی که شخص ناشنوا بوده.

تعداد رشته های عصب شنوایی موجود

انگیزه مریض واسه یادگیری شنیدن

تیم جراحی شما براتون توضیح میدن که چه انتظارات مناسب و منطقی می تونین از این دستگاه داشته باشین.

قبل اینکه بدونین دستگاه شما خوب کار می کنه یا نه، لازمه به روشنی بدونین که شما چقدر وقت صرف کنین تا به نتیجه برسین.

این دستگاه واسه تعداد معدودی از بیماران به درد بخور نبوده.

انجمن علمی جراحان گوش، گلو، بینی و سر و گردن ایران

*

منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *