اختلال غذایی آنورکسیا چیست؟ | تغذیه سالم

No Comments

آنورکسیا یه مشکل غذاییه. اختلالی روحی که افراد گرفتار به اون خود رو مجبور به تحمل گرسنگی می کنن.

به گزارش نبض ما به نقل از همشهری، تمایل به لاغری ماجراییه که در ده های گذشته ذهن خیلی از جوانان و حتی نوجوانان رو به خود مشغول کرده. این وسط دختران بیشتر از پسران درگیری مد لاغری هستن. ورزشای سخت ، گرفتن رژیمای سخت و غیراصولی و به کار گیری داروهای مضر واسه سلامتی از جمله روش هاییه که بعضی از این دختران واسه هرچه لاغرتر شدن استفاده می کنن.

اما بعضی افراد هم دچار کم اشتهایی عصبی (آنورکسیا) می شن. مبتلایان به این مشکل به خود گرسنگی میدن و دچار کاهش وزن شدید می شن.

کسائی که گرفتار به آنورکسیا هستن، معمولا آدمایی بسیار لاغرند که بعضی وقتا تا ۱۵ کیلوگرم نسبت به وزن طبیعی فرد کمبود وزن دارن اما با این وجود خودشون تصور می کنن که اضافه وزن دارن. این تصور از اون جا ناشی می شه که اونا ترس و ترس شدیدی نسبت به چاق شدن دارن. این ترس، عادتای غذایی اونا رو تحت تاثیر قرار میده: خیلی کم غذا می خورن، بعضی وقتا از غذا خوردن در حضور بقیه دوری می کنن و بعضی وقتا واسه بقیه غذای خوش آب و رنگ و سنگینی آماده می کنن اما خودشون لب به اون غذا نمی زنن.

مبتلایان به این مشکل، نخوردن و کم خوردن افراطی رو گاه تا اون جا پیش می برن که بسیار لاغر می شن و این عمل رو تا مریض شدن و حتی مرگ پیش می برن اما تصور می کنن هنوز اضافه وزن دارن. ورزش شدید و حتی به کار گیری ملینا از دیگر روش هاییه که این افراد واسه لاغر شدن ازش استفاده می کنن.

علائم آنورکسیا

آنورکسیا(anorexia) علائم مختلفی داره که بعضی افراد همه این علائم رو تجربه نمی کنن. نبود تناسب وزن با سن و تناسب نداشتن وزن با قد طوریکه فرد دست کم ۱۵ کیلوگرم کمبود وزن نسبت به وزن نرمال خود داشته باشه از مهم ترین این علائمه. از دایگر علائم آنورکسیا میشه به این موارد اشاره کرد:

• تمایل نداشتن یا دوری از غذاخوردن در حضور بقیه

• اضطراب

• ضعف

• شکننده شدن پوست

تنگی نفس

• وسواس درمورد کالریای مصرفی

مشکل غذایی آنورکسیا چیه؟

مشکلات آنورکسیا

دوری از غذا خوردن و به دنبال اون نرسیدن مواد غذایی نیاز به بدن، خطرات بسیار زیادی رو متوجه سلامتی مبتلایان به آنورکسیا می کنه. جمع شدن استخوانا، کمبود موادمعدنی، پایین بودن دمای بدن، نامنطم بودن ضربان قلب، مشکل دائمی در رشد طبیعی، ایجاد پوکی استخون و هم اینکه احتمال دچار شدن به بولیمیا از جمله این مشکلاته.

از طرف دیگه بعضی از مبتلایان به آنورکسیا واسه کاهش وزن هرچه بیشتر به به کار گیری ملینا روی میارن. استفاده دراز مدت از این داروها هم واسه بدن مضره. این داروها عضلات روده رو فرسوده می کنن و موجب پایین اومدن کارایی روده می شن. بعضی ملینا هم شامل مواد مضری هستن که ممکنه در بدن بازجذب شن.

پشت سر گذاشتن یه دوره بارداری سالم و بی خطر مشکل دیگه ایه که زنان گرفتار به آنورکسیا با اون مواجه می شن. معمولا زنان باردار به صورت میانگین ۱۰ تا ۱۵ کیلوگرم وزن اضافه کنن. اما این چیزی نیس که یه گرفتار به آنورکسیا که وحشت اضافه وزن داره، بتونه اونو تحمل کنه. اینجور آدمایی کمبود وزن دارن و در طول مدت بارداری هم مواد غذایی کافی مصرف نمی کنن و اینطوری جون خود و بچه رو به خطر میندازن.

خانمای گرفتار به مشکلات غذایی بیشتر دچار سقط جنین می شن و ممکنه نوزادشون زودرس به دنیا بیاد و درمعرض مشکلات سلامتی بسیاری باشه.

راه های درمان آنورکسیا

آمار دقیقی از اندازه مبتلایان به این مشکل در دنیا موجود نیس. اما می گن که یه درصد از دختران نوجوون در آمریکا گرفتار به آنورکسیا هستن و ۱۰ درصد از مبتلایان جون خود رو در اثر این مریضی از دست میدن.

با اینکه اختلالای غذایی مانند آنورکسیا بیشتر در طبقات اجتماعی-اقتصادی بالاتر جامعه و یا آدمایی مانند مانکنا شایعه، اما افراد دیگه هم ممکنه به این مشکل دچار شن.

آنورکسیا قابل درمانه اما مانند هر مشکل روحی دیگری ممکنه درمان اون به زمان نیاز داشته باشه. فرد گرفتار حتما به پشتیبانی زیاد دور و بریا و خونواده خود نیاز داره. کمک گرفتن از یه متخصص تغذیه به همراه یه مشاور یا روان دکتر هم نباید فراموش شه، هرچند که ممکنه پیشنهاد به مراجعه به دکتر در اول با مقاومت و عصبانیت فرد گرفتار به آنورکسیا روبه رو شه.

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *