اختلال مرحله حرکت سریع چشم در خواب | خطر ابتلا به اضطراب و افسردگی مزمن را تشدید می کند & | بیماری

No Comments

: مشکل مرحله حرکت سریع چشم در خواب ، خطر دچار شدن به اضطراب و افسردگی طولانی رو شدید شدن می کنه

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از هلث دی نیوز، حرکت سریع چشم مرحله ای از خوابه که رویاها در اون رخ میدن و از مدتا پیش مشخص شده که مشکل در این مرحله، با بی خوابی طولانی رابطه داره.

اما تحقیق نوین محققان هلندی که براساس همین رابطه انجام شده، نشون میده که ضعف یا بی قراری در مرحله حرکت سریع چشم در بیماران گرفتار به بی خوابی به نوبه خود می تونه توانایی اونا رو در شکست دادن پریشونی عاطفی کم کنه و خطر دچار شدن به اضطراب و افسردگی طولانی رو در اونا شدید شدن کنه.

ریک واسینگ نویسنده گزارش تحقیق و عضو انستیتوی علم اعصاب در امستردام گفت: تحقیقات قبلی به مرحله حرکت سریع چشم در خواب به عنوان محتمل ترین عامل بالقوه واسه تنظیم احساسات اشاره کرده بودن.

مثلا، وقتی که فرد در این مرحله از خواب هست، هورمونای اصلی تحریک مثل سروتونین، دوپامین و آدرنالین غیرفعال هستن و همین امر نشون میده که درزمان همین مرحله از خوابه که تاثیر عاطفی خاطرات به صورت مناسب پردازش و برطرف می شه.

اما مشکل در مرحله حرکت سریع چشم، می تونه به افزایش احساس پریشونی عاطفی منجر شه و به گفته واسینگ، در آخر چرخه ای خراب از بیش انگیختگی رو به دنبال داشته باشه که درزمان اون، بی خوابی موجب پریشونی و به دنبال اون، تحریک می شه و در نتیجه، بی خوابی دائمی روی میده.

به گزارش موسسه ملی مشکلات عصبی و سکته مغزی در آمریکا، خواب شامل پنج مرحله متمایزه که کلا، از مرحله خواب سبک به مرحله خواب عمیق و بعد به مرحله حرکت سریع چشم ادامه پیدا میکنه و بعد این چرخه چندین بار در طول شب تکرار می شه.

مشخصه حرکت سریع چشم که آخرین مرحله از خوابه، تنفس سریع و کم عمق، حرکت سریع چشم و افزایش ضربان قلب و فشار خون هستش.

رویاها در این مرحله از خواب دیده می شن و کارشناسان فکر می کنن که این مرحله موجب فعال شدن اون دسته از مراکز مغزه که واسه یادگیری بسیار مهم هستن و شاید در رشد مغز کودکان حیاتیه.

محققان هلندی که یافته های خود رو در نشریه PNAS منتشر کردن، واسه درک اهمیت مرحله حرکت سریع چشم در تنظیم احساسات یه بررسی دو مرحله ای انجام دادن.

اونا اول از ۱۲۰۰ نفر جواب دهنده با میانگین سنی ۵۲ سال خواستن که شدت بیخوابی، پریشونی عاطفی، تحریک و یا افکار نگران کننده ای رو که شبا دارن، با تکمیل پرسشنامه ای گزارش بدن.

در مرحله بعد یه گروه دیگه رو تشکیل شده از ۱۹ زن و ۱۳ مرد با میانگین سنی تقریبا ۳۶ سال مورد بررسی قرار دادن که نصف اونا هیچ گونه مشکلی در مورد خواب نداشتن و نیم دیگه اونا از بی خوابی رنج می بردن.

به واقع این آدما به مدت دو شب تو یه تحقیق آزمایشگاهی خواب شرکت کرده بودن که درزمان اون، فعالیت موج الکتریکی مغزی اونا ثبت می شد تا وضعیت مراحل خواب اونا مشخص شه. بعد همه اونا پرسشنامه ای رو در باره تجربه خود در مورد افکار نگران کننده شبونه پر کردن.

پس از مقایسه فعالیتای مغزی ثبت شده دو گروه در مورد گزارشای نگران کننده شب، محققان به این نتیجه رسیدن که هر چی مرحله REM پریشون تر باشه، افراد مشکل بیشتری در خلاص شدن از پریشونی عاطفی دارن.

از طرف دیگه، هر چی پریشونی زیاد شه، احساسات تحریک هم زیاد می شه و یه خواب آروم شبونه رو سخت تر می کنه

به گفته واسینگ، راه حل احتمالی می تونه اثبات مرحله حرکت سریع چشم باشه، هر چند عملی بودن این راه حل و یا به درد بخور بودن روش درمانی رفتار شناختی به تحقیقات بیشتر نیاز داره.

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *